Teneke Hurda

Teneke kutu denildiğinde akla ilk olarak kola kutuları, meyve suyu kutuları gibi alüminyumdan meydana getirilmiş ve şekillendirilmiş her türlü içecek kutusu gelmektedir. Bu içecekler tüketildiği, bittiği zaman ise hurda teneke kutular atık hurda alüminyum teneke kutu olarak isimlendirilen atık kutuların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Son dönemlerde, yıllarda Dünya’da demir dışında en çok tercih edilen şeyler metal kutulardan elde edilen meşrubat kutuları olmaktadır. Bu nedenle de meşrubat kutularının geri dönüştürülmesi çevre sağlığı açısından çok önemli olmaktadır. Çünkü, günümüzde çok sık tercih edilen bu kutu içecekler içindeki içecek bittiğinde artık bir atık haline gelmektedir. Bu bağlamda da kutuların geri dönüştürülmesi önemli bir maddi kazancın elde edilmesin sebep olabilmektedir.

Hurda Tenekelerinin Geri Dönüşüm Prosesi Hurda tenekeler geri dönüşüm aşamalarına geçerken ilk önce temizleme işlemine tabi tutulmaktadır. Bu aşamada teneke kutu temizlenmektedir. Ardından ise temizlenen teneke kutular pres makinesiyle ezilmektedir. Böylelikle alan tasarrufu sağlanmak amaçlanmaktadır.

Presten geçtikten sonra ise alüminyum eritme tesislerine gönderilmektedir. Bu işlemin ardından ise toplanan hurda tenekeler alüminyum külçeler haline getirilmekte ve işlenmektedir. Üretilen külçeler ise çeşitli parçalara bölünerek farklı yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle araba yedek parçaları, korniş, beyaz eşya parçası, dekoratif amaçlı süs eşyalarının üretiminde bu geri dönüştürülmüş hurda tenekeler kullanılabilmektedir.

İşçilik ve yatırım maliyeti oldukça düşük olan hurda teneke kutularının geri dönüşümüyle birlikte ülke ekonomisine yüksek kazançlar katkısı yapılabilmektedir. Ülke ekonomisine ve çevre sağlığına olumlu etkileri olan hurda teneke kutular tüm bu aşamaların ardından ise hem birçok farklı alanda kullanılabilen parçalar haline gelmektedir. Hem de ekonomik bir prosesten geçtiği için hem ülke ekonomisine hem de firmaların ekonomileri üstünde olumlu etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Böylelikle de hem ülke hem şirketler hem de bireyler kazançlı olmaktadır. Çünkü her şey istenilen şekilde ilerlediği takdirde hurda teneke kutular birkaç kez kullanılabilir hale gelmekte ve üretim maliyetleri düşmektedir. Aynı zamanda da doğaya karışan ve toprağı zehirleyen bir atık olmadığı içinde doğaya da fayda sağlamaktadır.