Plastik Hurda Alımı

Plastik doğada kendiliğinden bulunan bir madde değildir. Bazı kimyasal yöntemler ile elementlerin belli bir ısı ve basınç ortamında bir araya getirilmesi ile üretilmektedir. Hammaddesi petrol olan plastikten çok ekonomik ve hafif yapıda birçok ürün yapılmaktadır.

Günlük hayatta mutfakta kullanılan kaplar, bebek biberonları, oyuncak, yoğurt – ketçap – mayonez gibi gıda kapları, çöp kovaları, poşetler, bidon ve duş lifi gibi birçok ürünün yapımında plastik kullanılmaktadır. Her yıl binlerce ton üretilen plastikten yüzlerce çeşitlilikte ve değişik amaçlı ürünler üretilmektedir. Doğaya atıldıktan sonra kaybolması 400-500 yıl süren plastikler çöp olarak değerlendirilmemelidir.

Kullanılmış hurda plastik atık olarak geri dönüşüme gönderilmesi hem insan sağlığı hem de çevre dengesi açısından hayati önem taşımaktadır. Müdüroğlu Geri Dönüşüm olarak hurda plastik alımı yapmaktayız. Geri dönüşüme kazandırılan hurda plastikler belli aşamalardan geçerek tekrar kullanıma hazır hale gelmektedirler.

Öncelikle hurda plastikler renk ve malzeme türlerine göre ayrıştırırlar. Ayrıştırma işleminin hemen ardından gruplandırılan hurda plastikler aynı boyutta olacak şekilde özel makineler aracılığıyla parçalanırlar. Kirlerinden ve üzerindeki atıklardan arındırılması için hurda plastiklere yıkama işlemi ve hemen ardından ise kurutma işlemi yapılır.

Standart parçalara ayrılmış ve yüzeyindeki kirlerden arındırılmış olan hurda plastik çapakları bu haliyle üreticilere gönderileceği gibi özel makinelerde eritilip granül şekil verme işlemi yapılarak da piyasaya sürülebilmektedir. Çevre sağlığını ve dünyamızı korumanın en önemli yolarından biri de geri dönüşümü destekleyici çalışmalar yapmaktır.

Özellikle doğada kaybolması yüzyıllar boyu süren hurda plastik gibi ürünlerin geri dönüşüme kazandırılması ayrı bir önem arz etmektedir. Sizler de evinizde, işyerinizde, fabrikanızda biriktirdiğiniz hurda plastik ürünlerinizi çöpe atmayıp bize satarak hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.